Частичните зъбни протези са чудесно решение за пациенти, които са загубили част от своите естествени зъби, но все още имат достатъчно здрави зъби, за да поддържат протезата. Те не само възстановяват е...
Вадене на мъдреци: Какво трябва да знаем?
Какво представляват мъдреците?
Мъдреците са третите кътници, разположени в най-задната част на устната кухина. Мъдреците се появяват обикновено между 18 и 22 години, когато човек е “пораснал”, поради което и се наричат “мъдреци“. Въпреки това, за мнозина появата на мъдреците носи повече проблеми, отколкото ползи.
Защо се налага вадене на мъдрец?
Не всеки има нужда от премахване на мъдреците, но често те водят до различни здравословни проблеми. Екстракция (вадене) на мъдреците е необходима при:
- Недостатъчно пространство: При пробива на мъдреците често има недостиг на място, за да излязат правилно, което води до тяхната ретенция (остават скрити в костта) и неправилно подреждане на останалите зъби.
- Ретенция: Когато мъдреците не успяват да пробият и остават частично или изцяло под венеца (в костта), това може да доведе до инфекции или образуване на кисти.
- Кариеси: Трудният достъп до тези зъби затруднява добрата орална хигиена, което увеличава риска от образуване на кариеси както на самите мъдреци, така и на седмите зъби.
-Инфекции на околните тъкани: Поради споменатата по-горе причина, а именно трудно достъпното за измиване място около мъдреца, често се получават възпаления около него, които могат да обхванат и съседните тъкани.
Кога е необходимо да се извадят мъдреците?
Стоматологът може да препоръча изваждане на мъдреци при следните обстоятелства:
- Болка или възпаление в областта на мъдреца
- Поява на кисти или инфекции около мъдреца
- Притискане на останалите зъби или промяна в захапката
- Невъзможност за правилно почистване на мъдреците
- Тежки възпалителни заболявания (абсцеси и флегмони)
Как протича манипулацията при вадене на мъдреци?
Процедурата по вадене на мъдреци може да варира в зависимост от състоянието на зъба и неговата позиция. В общи линии тя включва следните стъпки:
-
Преглед и диагностика: Преди екстракцията се прави преглед в зъболекарския кабинет и се назначава рентгенова снимка, за да се определи положението на мъдреците в костта и спрямо съседните структури.
-
Обезболяване: Извършва се с локална (местна) анестезия.
- Хирургична процедура: Ако мъдрецът е напълно пробил, той може да бъде премахнат със стандартната процедура за изваждане на зъб. В случаите, когато мъдрецът е ретиниран, за да се извади е необходимо хирургично разрязване на венеца и изборване на костта около него. (виж Вадене на мъдрец с операция )
- Шевове и възстановяване: Понякога след вадене на мъдрец се поставят шевове, за да се затвори раната и да се улесни оздравителния процес. Шевовете се свалят 7-10 дни след екстракцията.
Възстановяване и грижа след процедурата вадене на мъдрец.
Възстановяването след вадене на мъдрец обикновено отнема няколко дни до седмица, в зависимост от сложността на процедурата. Ето няколко съвета за по-бързо възстановяване:
- Избягвайте твърди и горещи храни: Меките храни и студените течности могат да облекчат дискомфорта.
- Аналгетици предписани от денталния лекар, ще помогнат за контролиране на болката ако има такава.
- Избягване на физическа активност: През първите дни след процедурата е препоръчително да се избягват интензивни упражнения и физическо натоварване.
Възможни усложнения
- Сух алвеолит: Това е състояние, при което кръвният съсирек не се образува правилно или не остава на мястото си в празната алвеола, което води до болка и удължаване на процеса на възстановяване.
- Инфекции: Неправилната грижа за раната може да доведе до инфекции.
В заключение може да се обобщи, че ваденето на мъдреци при налични показания може да бъде необходимо за избягване на сериозни стоматологични проблеми.
Консултирайте се с Вашия зъболекар, за да определите дали процедурата е необходима за Вас и как най-добре да се подготвите за нея.
всички статии
Други статии
Зъбните коронки са един от най-разпространените методи в денталната медицина за възстановяване на повредени и силно разрушени зъби. Те представляват вид зъбно протезиране, коeто покрива или "коронира"...