Зъбните коронки са един от най-разпространените методи в денталната медицина за възстановяване на повредени и силно разрушени зъби. Те представляват вид зъбно протезиране, коeто покрива или "коронира"...
Три мита за почистването на зъбен камък
Зъбният камък представялва минерализирана зъбна плака, която се формира на повърхността на естествените зъби и на зъбните протези. Зъбната плака е лепкав бактериален биофилм, състоящ се от микрооранизми и епителни клетки. Устната кухина е населена с множество бактерии, които използват захарите и въглехидратите от храната, която ние приемаме. При своя метаболизъм те превръщат въглехидратите в киселини, които увреждат емайла на зъбите, както и продуцират токсини, които водят до възпаление на веците.При задържането на плака върху зъбната повърхност тя се втвърдява от минералните соли в слюнаката и се превръща в зъбен камък, който е здраво прикрепен към зъба и не може да бъде премахнат с четка за зъби. Според своето разположение спрямо венеца (гингивата) зъбният камък се разделя на супрагингивален (надвенечен) и субгингивален (подвенечен). Зъбнят камък е основният етиологичен фактор за пародонталните заболявания- гингивит (възпаление на венците) и пародонтит (загуба на кост и прикрепване). Неговото отстраняване е изключително важно за поддържане на оралното здраве, затова сега ще обсъдим трите най-разпространени мита, свързани със зъбния камък.
Мит 1:Почистването на зъбен камък води до кървене на венците.
Здравите венци не кървят. Кървенето е признак на възпаление- гингивит. Гингивите се разделят на плак-индуцирани (свързани само с наличието на зъбна плака и зъбен камък) и на неплак-индуцирани (проява на различни системни заболявания). При плак-индуцираните гингивити единствено остраняването на причината за тях- зъбната плака и зъбния камък, води до разрешаване на проблема. Абсолютно нормално е след почистване на зъбен камък да има лек дискомфорт и слабо кървене от венците, което в никакъв случай не трябва става причина за избягване почистването на зъбите с четка и паста вкъщи. С всяко следващо почистване пациентите сами виждат напредъка, състоящ се в намаляване на кървенето. При правилна грижа в домашни условия симптомите отшумяват след 2-3 дни, а венците са здрави и спокойни. Неправилната грижа (избягване на четкане, поради кървене) води до ново натрупване на плака, образуване на зъбен камък и ново възпаление (кървене).
Мит 2: Почистването на зъбен камък е болезнено и води до по-бързото му натрупване.
Истината е, че със съвременните технологии (ултразвук) почистването на зъбния камък не е придружено от болка. Може да се усеща лек дискомфорт, но той е напълно търпим и изчезва веднага след приключване на манипулацията, която обикновено трае около 30-40 минути. Както вече споменах, зъбната плака е причината за натруването на зъбен камък, а зъбният камък е предпоставка за натруване на още повече плака. Така при непочистване на зъбен камък се създава един порочен кръг на образуване на повече плака и повече зъбен камък.
Мит 3: Можем да почистим зъбния камък вкъщи с домашни средства.
В интернет пространството се срещат редица „природни средства, с които зъбният камък може да бъде почистен“- кислородна вода, сода за хляб, портокалови кори и др. Всеки добър зъболекар знае, че такива природни решения на този проблем не съществуват. Единствено зъбната плака може и трябва да бъде почистена вкъщи с подходяща четка и паста за зъби. Непочистването на плаката и натрупването й върху зъбите води до нейното минерализиране и втвърдяване- образуване на зъбен камък, който може да бъде остранен единствено в денталния кабинет с ултразвуков скалер.
Именно поради споменатите по-горе факти почистването на зъбния камък на всеки 4-6 месеца при зъболекар е от изключително значение за поддържането на пародонталното здраве. Здравите венци, блестящите зъби и красивата усмивка са ключът към увереността и са нещото, което никога няма да излезе от мода!
всички статии
Други статии
Полезни съвети за ежедневна орална грижа за здрави зъби и венци! Поддържането на здравa и красива усмивка изисква постоянство и правилна грижа за здравето на зъбите и венците. Ежедневните навици мога...