Опасен ли е зъбният кариес?

Опасен ли е зъбният кариес?

Зъбният кариес е най-честото хронично стоматологично заболяване, разпространено при хората от всички възрасти. По своята същност е бавен процес на деминералзиация с последваща деструкция на твърдите зъбни тъкани (емайл, дентин и цимент). Кариесът е многофакторно заболяване, дължащо се най-често на комбинацията от по-слабо минерализиран емайл, лоша орална хигиена, микроогранизми от зъбната плака като болестен агент и чести „киселинни атаки“ в резултат от прием на въглехидратна храна. Всеки човек в устата си има бактерии, които при благоприятни условия (например зъбна плака, сухота в устата, струпване на зъби) увеличават броя и патогенността (болестотворността) си и при своя метаболизъм водят до продукцията на киселини, които деминерализират емайла, в последствие и дентина, разрушавайки тяхната структура, при което се образува зъбният кариес. Качествата на слюнката също играят важна роля в процеса на развитие на кариес, тъй като гъстата (вискозна) и с намалено количество (често от прием на някои лекарства) слюнка създава условия за по-лесното полепване и по-бавното отмиване на бактериите от зъбната плака. От изключителна важност е и оралната хигиена, защото именно недобре почистената зъбна плака създава условия за размножаването на патогенни бактерии, които чрез своя метаболизъм водят до деминерализацията на твърдите зъбни структури.

Как изглежда зъбният кариес?

В началото кариесът изглежда като бяло петно. Тъй като на този етап липсва „дупка“ и тъмно оцветяване, често тези начални промени се неглижират от пациентите и кариесът продължава своето развитие до познатото на всички кафяво оцветяване на зъба с нарушена структура и наличие на кавитация (т.нар. „дупка в зъба“).

Какви са симптомите на кариеса?

В  началния стадий на развитие на кариозна лезия само зъболекар може да установи наличието й, тъй като пациентът не може да различи промените в емайла. В по-напредналите стадии пациентът сам установява поява на кариес, защото зъбът променя цвета си и в него вече има кавитация. Постепенно се появяват краткотрайни болкови усещания при допир с химичен или термичен дразнител (студено, сладко, натиск), които не се задържат след отстраняването му. Характерен симптом е и задържането на храна в и/или около засегнатия зъб. Нарушената естетика на съзъбието, когато кариесът е в областта на предните зъби, е друга основна причина, която води пациентите в денталния кабинет.

Какви са усложненията на зъбния кариес и опасен ли е той?

При ненавременно диагностицирне и лечение на кариеса той продължава своето развитие в дълбочина, като процесите в дентина имат по-бърза скорост на развитие в сравнение с тези в емайла, тъй като дентинът е по-мек. Когато премине през целия слой дентин, процесът на развитие на кариеса обхваща и зъбната пулпа, при което се развива пулпит. Има много различни видове пулпити (линк към статията), като общото между всички тях е наличието на типичният симптом болка. При частичния пулпит тя е спонтанна и продължава кратко време, като се редува с периоди на ремисия (без болка) от по няколко часа (2-3 часа). Когато частичният пулпит премине в тотален, липсват периодите на ремисия или са много кратки (20-30 минути), а болката е постоянна, трудно се повлиява от аналгетици, ирадира към ухото при пулпит на долната челюст или към слепоочието при пулпит на горна челюст.

кариес

При неглижиране на проблема от страна на пациента и ненавременно лечение е възможно пулпитът да прерастне в периодонтит и да обхване не само самия зъб, но и пространството около него. Перидонтитът също се характеризира с болка, но тук тя е почти нетърпима, не се повлиява от обезболяващи средства, зъбът често се усеща по-висок от останалите, може да има разклащане, лош дъх от устата. Напредналият периодонтит се свърва с влошено общо състояние на пациента, температура, отпадналост.

Друго усложнение на нелекувания зъбен кариес е образуването на кисти и абсцеси. Кистите представляват ограничена кухина, изпълнена с течно съдържимо и подплътена с епител. Клиничната им картинa наподобява тази на локализирания периодонтит, като в по-напредналите стадии пациентите идват с оплаквания от подутина, раздалечаване на коронките на зъбите, както и известна подвижност. Може да се установи и фистула над болния зъб. Зъбният абсцес също може да е усложнение на кариеса. При него е на лице ограничена кухина, изпълнена с гной. Той представялва остър процес и се характеризира с постоянна, силна болка и подуване.

Защо е важно да диагностицираме и лекуваме зъбния кариес на време?

Ранното откриване на зъбния кариес е свързано с неоперативното му лечение, което е щадящо и абсолютно безболезнено за пациента. Колкото по-рано бъде диагностцирана една кариозна лезия, толкова повече здрави зъбни тъкани ще бъдат запазени. Ако лечението на кариеса започне в ранен стадий, то може да бъде само медикаментозно (с препарати,съдържащи калций, флуор, фосфор) и насочено към подобряване хигиената на пациента. Когато кариесът се диагностицира в по-напреднал стадий, лечението се осъществява чрез премахване на кариозната тъкан, изработване на кухина в зъба с определена форма, наречена „кавитет“, дезинфекциране на кухината и последващото й обтуриране с подходящ материал-поставяне на пломба. В съвременната стоматолгия съществуват различни видове пломби, като изборът на такава е съвместно решение между зъболекаря и пациента, съобразено с локализацията на кариеса, големината на разрушението, както и с естетичните и финансови изисквания на пациента.

Каква е профилактиката срещу поява на зъбен кариес?    кариес

Както при повечето дентални заболявания, и тук основна роля заемат поддържането на добра орална хигиена и честите посещения за профилактичен преглед при зъболекар. Използването на правилна техника за четкане на зъбите, както и допълнителни средства за почистване (конци за зъби, интердентални четки, вода за уста) води до значително намаляване на вероятността от развитие на зъбен кариес и неговите усложенения.

 




всички статии



Други статии
Видове частични зъбни протези: Какво трябва да знаете?

Частичните зъбни протези са чудесно решение за пациенти, които са загубили част от своите естествени зъби, но все още имат достатъчно здрави зъби, за да поддържат протезата. Те не само възстановяват е...

Всичко за зъбните коронки

Зъбните коронки са един от най-разпространените методи в денталната медицина за възстановяване на повредени и силно разрушени зъби. Те представляват вид зъбно протезиране, коeто покрива или "коронира"...